Въпросник по История на българската държава и право (СУ)

Предмет, система и извори на историята на българската държава и право. Българското право през Първото и Второто българско царство. Българско обичайно право по време на османското владичество. История на новобългарските държава и право.

Разработки по ИБДП

Re: Въпросник по История на българската държава и право (СУ)

от aum » Вто Яну 27, 2009 3:31 pm

Сега разбирам откъде идва противоречието.Но професорът не може да изпита петима души за 15мин. Това прави по 3 мин на човек,през което време трябва да говориш по два въпроса - по минута и половина на въпрос. Ти за минута и половина не можеш да си погледнеш записките (bigsmile) Тук Assasiyah греши според мен - по-скоро иска да каже,че имаш 10-15мин. да говориш. С всички,с които съм говорил,са ми казвали,че имаш около 50-тина минутки да си разработиш въпроса ПРЕДИ да ти дойде реда. НО с уговорката,че всички преди теб са изчерпателни. Ако колегите ти мълчат като пукали и нищо не знаят,твоят ред може да дойде и след петата минутка (bigsmile)
Аватар

от sellena_ » Вто Яну 27, 2009 9:57 pm

Е, да, тук си прав. Радвам се, че уточнихме тази формалност. :) (bow)

от Nicht » Сря Яну 28, 2009 10:46 am

aum, бог да те поживи! Голямо Благодаря за конспекта на 33. тема (bow)
Аватар

от aum » Сря Яну 28, 2009 11:07 am

За нищо (smile) Нали и аз ще се пържа тази година на "горещия стол".
Аватар

от jbblaskovitz » Сря Яну 28, 2009 4:06 pm

Със сигурност ли отпадат въпросите 1;39;44;65 ? (wondering)
Аватар

от burnandbass » Нед Фев 01, 2009 1:44 pm

А някой може ли да да ми каже в кой точно закон е регламентирана фалкидиевата част, защото някъде чета, че е в Еклогата, а другаде--> в ЗСЛ?
Аватар

от b_one » Нед Фев 01, 2009 1:49 pm

я покажи откаде четеш че е в ЗСЛ?
аз не ги помня вече какво пишеше, ама защо в закон за съдене на люде да регламентираш запазената част на наследниците...? няма логика
поздрави

от burnandbass » Нед Фев 01, 2009 1:55 pm

Оххх претопил съм се от учене. Имах предвид синтагмата:

Раздел 14:
Съдържа светски разпоредби: гл. 1 - във връзка с наследственото право, нормира запазената част (фалкидиева четвърт) от имуществото на низходящите наследници - размерът й зависи от броя на децата (1-4 деца - 1/3 от имуществото; над 5 - 1/2);

или еклогата

>> В Еклогата има разпоредба, която защитава децата, според нея винаги има запазена за тях част от имуществото на техния родител, която при всички положения остава за тях. Това е т.нар. фалкидиева четвърт, като размерът й зависи от броя на децата: до 4 деца - 1/3, над 5 - 1/2). С останалата част от имуществото си, лицето разполага както намери за добре.
>> Според Еклогата, ако от брака няма деца, съпругата получава 1/4 от наследството.

п.с. На поне 5 места съм си писал с удебелено синтагмата, но НЕ, трябваше да спомена ЗСЛ (headbang)
Аватар

от burnandbass » Нед Фев 01, 2009 3:00 pm

(помагало на Матеев, страница 86, наследствено право) :

При несправедливо ощетяване на низходящ - следва наследството да се подели по равно (ЗСЛ)
....................................................................
Явно оттука съм го сбъркал...

Иначе фалкидиевата част е по Еклогата, не според Синтагмата.
Аватар

ПредишнаСледваща