акт за смърт по съдебен ред

Правна клиника по гражданско право.

акт за смърт по съдебен ред

от ctaheb » Чет Фев 26, 2009 5:10 pm

Здравейте!
Наш роднина почина преди години в София, където го гледахме зимата. Поради скръбта пропуснахме да извадим смъртен акт, а и честно казано - не знаехме, че трябва. Постоянното му местоживеене е в друг град, там го погребахме. Не сме му правили временна адресна регистрация в София. Фирмата, която транспортира тленните му останки не поиска никакъв документ, нито службите, които извършиха погребението. В общината, където беше погребан, предадохме съобщението за смърт, издадено от лекар в София, и също не ни поискаха смъртен акт. Сега вече такъв ни е необходим, а са минали 5 години от смъртта. Подготвила съм удостоверение от общината в София, че не е издаван смъртен акт на лицето, съобщението за смърт и паспорта на роднината ни, аз съм и пряк наследник.
Можете ли да ми помогнете с информация относно:
- къде трябва да предявим съдебен иск за установяване на смърт - в районния съд в София, т.е. където е починал, или в града, където е погребан човекът;
- сложна ли е процедурата по доказване, или формална - т.е. ще трябват ли свидетели, дълго време ли се води процес, можем ли сами да се представляваме или трябва да наемем ваш колега адвокат;
- директно към съда ли трябва да се обърнем, или чрез общината по някакъв начин?
Благодаря предварително!

Re: акт за смърт по съдебен ред

от lindeman_ » Чет Фев 26, 2009 8:41 pm

най-лесното за вас решение е следното:
отивате в някоя погребална агенция, плащате си за услугата, колкото ви се иска и се сдобивате с напълно оригинален смъртен акт. ;))
Аватар

от ctaheb » Чет Фев 26, 2009 10:17 pm

това наистина би било супер в такава ситуация. Едното нещо, което ни възспира да направим така, е уважението към човека и желанието ни всичко да си бъде редовно. Невъзможността да го направим се състои в това, че по едно гражданско дело трябва да представим удостоверение за наследници и вече декларирахме пред съда че не разполагаме със смъртен акт, и съдът постанови да извадим такъв по съдебен ред - няма как да представим вече "оригинален" смъртен акт

от lindeman_ » Чет Фев 26, 2009 11:07 pm

хмм ..
ходихте ли в ГРАО?
Аватар

от ctaheb » Чет Фев 26, 2009 11:56 pm

утре ще ходя - защо?

от lindeman_ » Пет Фев 27, 2009 9:23 am

те също могат да изкарат документ, че лицето е починало
Аватар

от ctaheb » Пет Фев 27, 2009 7:24 pm

Благодаря, ще опитам. Това нещо по принцип ли ще ми свърши работа, или за пред съда?

от lindeman_ » Съб Фев 28, 2009 3:27 pm

ще ти свърши ;))
напиши после да знаем как са се развили нещата
Аватар

от ctaheb » Съб Фев 28, 2009 7:24 pm

непременно! Мерси!