връщане на отчуждени имоти от времето преди 1989 г.

Правна клиника по гражданско право.

Какъв е процента на върнатите отчуждени имоти от преди 1989 г. според вас?

под 30 %
2
50%
50 %
1
25%
над 75 %
1
25%
90 %
0
Няма гласували

Общо гласове : 4

връщане на отчуждени имоти от времето преди 1989 г.

от nikita_2 » Вто Мар 03, 2009 5:55 pm

Здравейте! Надявам се да получа някаква яснота по въпросите си, за което ще съм ви много благодарна.
Имаме наследствени имоти, отчуждени преди 1989г. Отчуждени са за построяването на ДИП (държавно индустриално предприятие, в момента мисля неработещо), училище (все още работещо), още 2 имота, единия за постояване на ЖСК (мисля, 4е това значи жилищно стоителна кооперация), а другия незнам за какво е отчужден.
Имаме нотариални актове от 1923г., а също и турски нотариални актове, написани с йероглифи, за 3 от имотите. За 1 от имотите нямаме нотариален акт, а само някакво писмо, в което се казва, 4е имота е отчужден за ЖСК и са преведени пари в банка ДСК на блокиран влок, като приканват собственика ОЩЕ ВЕДНЪЖ да донесе нотариален акт, и разни др. документи.
Правени са опити да си ги върнем до 1997-1998г., като резултат ни се връща отговор, че са построени сградите, мероприятието завършено - за част от имотите. По сега действащите закони възможно ли е да си възвърнем тези имоти? По какъв ред трябва да стане това - какво първо да направим (може би да отидем в общината и да искаме скици???)? И колко ще ни струва? Ще се наложи ли да водим дела?

Re: връщане на отчуждени имоти от времето преди 1989 г.

от raissa707 » Вто Мар 10, 2009 2:45 pm

Бих се радвала да мога да отговоря, ама ей на - сакътлък! (wink)

И аз имам въпрос по този повод...
Имаме отчуждени имоти, държавата ги дава на други хора , а те пък си строят къщи...
В последствие имотите ни ги връщат...но това става 90 и някоя си...Тоест преди повече от 10 години ни ги връщат.
Аз скоро разбрах за случая..от изкуфялата си прабаба...
Както и да е..
Аз мисля, че няма как, на този етап да си върнем земите , тъй като независимо тези хора за добросъвестни или не се смятат - те и двете давности са минали..А аз мисля че би трябвало да са добросъвестни..
Но не знам - нищо не намерих по този повод с реституциите..?!? Може би има някакви допълнителни наредби..

Ще се радвам ако някой знае повече по въпроса - да пише.

Благодаря предварително!