Това престъпление ли е по НК и по кой член?

Правна клиника по наказателно право

Това престъпление ли е по НК и по кой член?

от Liliana » Чет Юли 07, 2011 1:55 pm

Длъжностно лице, имащо достъп до моя информация и информация за фирмата ми, е попълнило от мое име документ,като ме е подписало, който е прикрепен към документацията ми в съответното учреждение.
Това престъпление ли е по НК и по кой член и на какво наказание подлежи?

Re: Това престъпление ли е по НК и по кой член?

от aahz » Чет Юли 07, 2011 5:09 pm

Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или преправи съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до две години.

(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е пробация или глоба от сто до триста лева.
Модератор

от Liliana » Пон Юли 11, 2011 1:08 pm

А
Чл. 310. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) Ако престъплението по чл. 308, ал. 1 и 309, ал. 1 и 2, е извършено от длъжностно лице в кръга на службата му, наказанието е лишаване от свобода до пет години, а в случаите по чл. 308, ал. 2 и 3 - лишаване от свобода до дванадесет години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 6.
не касае ли съответния случай?

от aahz » Вто Юли 12, 2011 11:16 am

Да, съвсем на място.
Модератор